سوالات متداول

 • معاملات آنلاین
 • صندوق سرمایه گذاری
 • خرید و فروش سهام عدالت
 • بورس
 • 1 . راهنمای معاملات آنلاین
  روش معاملات برخط (آنلاین) یکی از روش‌های مورد استقبال در بورس است. در این شیوه، به راحتی و با دسترسی به اینترنت و حساب کاربری بدون مراجعه مستمر به کارگزاری می‌توان خرید و فروش سهام را در لحظه به انجام رساند. از جمله مزایای این روش می‌توان سرعت عمل در خرید و فروش، حذف محدودیت زمانی و مکانی در سرمایه‌گذاری و استقلال کامل در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار را برشمرد. برای انجام معاملات آنلاین لازم است یک بار به یکی از شعب‌ کارگزاری سرمایه گذاری دنیای نوین مراجعه نموده و تقاضای خود را مبنی بر استفاده از سامانه معاملات برخط (آنلاین) مطرح نمایید. شرکت کارگزاری حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از امضای قرارداد مربوط، نام کاربری و رمز عبور مشتری برای استفاده از سامانه معاملات برخط (آنلاین) را صادر نموده و به;صورت محرمانه، به وی تحویل می‌دهد. پس از دریافت نام کاربری و رمز عبـور، مشتری می‌تواند به سامانه معاملات برخط کارگزاری مربوط مراجعه و خود، به‌صورت مستقیـم نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایـد.
 • 2 . سریع ترین روش برای درخواست وجه کدام است؟
  برای این کار بایستی در صفحه آنلاین خود در قسمت درخواست وجه، پس از وارد کردن مبلغ مورد نظر و انتخاب تاریخ، گزینه ثبت درخواست را کلیک نموده و حداکثر تا پایان وقت اداری همان روز که انتخاب نموده اید به حساب شما واریز خواهد شد.
 • 3 . سریع ترین روش برای واریز وجه کدام است؟
  پس از درج مبلغ و ورود به صفحه بانک به صورت آنی حساب خود را شارژ نمایید. برای انتقال آنی وجه کافیست رمز دوم حساب بانکی خود را داشته باشد.
 • 4 . چرا با اینکه سهام خود را به فروش رسانده‌ام ولی پول به حساب بانکی واریز نشده است؟
  مبلغ ناشی ازفروش سهم تا زمانی که ازطریق سامانه معاملاتی تقاضای برداشت وجه نداشته باشید، درحساب کارگزاری شما باقی خواهد ماند.
 • 5 . چگونه می‌توانم وجه حاصل از فروش سهام خود را در حساب بانکی خود دریافت کنم؟
  در صفحه معاملاتی خود درقسمت حسابداری ، گزینه تقاضای وجه را انتخاب کنید، روی دکمه افزودن کلیک کنید، روز واریز را انتخاب نمایید و پس از پر کردن فیلدها، دکمه تائید را کلیک کنید. وجه شما در روز انتخابی شما به حساب بانکی تان واریز می شود.
 • 6 . امروز فروش داشتم چرا نمی توانم تقاضای وجه بزنم ؟
  همواره می بایست تقاضای وجه را یک روز کاری پس از فروش سهام انجام دهید، براساس قوانین سازمان بورس وجه حاصل از فروش سهم، بعد از دو روز کاری از تاریخ فروش به حساب مشتری واریز می‌گردد.
 • 7 . برای دریافت سود سهام چه کاری باید انجام داد؟
  سودی که از طرف شرکت مربوطه لحاظ شده است، از طریق حساب بانکی که در سامانه سجام هنگام ثبت نام وارد کرده اید واریز می‌گردد. در صورت عدم واریز در تاریخ اعلام شده باید با امور سهام همان شرکت تماس حاصل فرمایید.
 • 8 . چرا صفحه معاملات برخط من کامل نشان داده نمی‌شود؟
  در بعضی از مواقع وقتی ازمرورگرهایی غیر از Mozilla Firefox استفاده می‌شود صفحه معاملات برخط به صورت کامل بارگذاری نمی شود.پیشنهاد می کنیم همیشه از آخرین نسخه این مرورگر برای سرعت بخشیدن به معاملات خود استفاده کنید.
 • 9 . چرا سفارش خرید من در سیستم ثبت نمی شود ؟
  اگر سفارش شما ثبت نمی شود و یا پیام موجودی شما کافی نیست برای شما ارسال می‌گردد، و یا مبلغ کل سفارش شما کمتر از 1.000.000 ریال است . بر طبق قوانین سازمان بورس خرید با ارزش ریالی کمتر از 1.000.000 ریال برای کاربران معاملات بر خط با ارزش ریالی کمتر از 500،000 ریال برای کاربران معاملات اینترنتی مجاز نمی باشد.
 • 10 . اگر سفارش خرید درحساب کاربری خود داشته باشم ولی به هر دلیلی سهم بسته شده باشد و پول من در سیستم بلوکه باقی مانده باشد، راه حل چیست ؟
  اگر سفارش خرید شما تا پایان روز معتبر باشد، بعد از ساعت بازار مبلغ بلوکه شما آزاد می‌گردد ولی اگر اعتبار سفارش خرید شما در وضعیت معتبر تا لغو باشد تا زمانی که سهم مورد نظر بازگشایی شود مبلغ ریالی شما بلوکه باقی می ماند.
 • 11 . سهمی را در گذشته از کارگزاری شما خریده ام می توانم سفارش فروش آن را وارد سیستم کنم ولی در پرتفوی لحظه ای خود نمی بینم ؟
  اگر سهمی را قبل از افتتاح حساب کاربری معاملات برخط، از کارگزاری دنیای نوین خریده باشید و یا حتی بعد از کارگزار ناظر در پرتفوی شما دیده نمی شود می‌توانید به صورت دستی در پرتفوی لحظه ای و یا مجازی خود اضافه کنید.
 • 12 . چطور می توانم سهمی را که قبلا در کارگزاری دیگری خریده ام از طریق درج کارگزار ناظر به شرکت کارگزاری دنیای نوین انتقال دهم؟
  در صورتی که آخرین بار یک سهم را از کارگزاریی به غیر از دنیای نوین خریداری نموده باشید، شما می توانید در صفحه معاملات برخط در قسمت تغییر کارگزار ناظر،گزینه تغییر کارگزار ناظر را انتخاب کنید و سپس ثبت درخواست نمایید، سهمی که می خواهید ناظر آن را عوض کنید در قسمت نماد تایپ و نهایتا تایید نمایید.
 • 13 . چرا نمی توانم سهم خود را بفروشم ؟در زمان سفارش فروش با پیغام خطای " موجودی سهم کافی نمی باشد " مواجه می شوم.
  شما در دو صورت با این پیغام مواجه می شوید 1.شما این سهم را نداشته باشید یعنی قبلا فروخته باشید. 2.کارگزار ناظر سهم شما کارگزاری دنیای نوین نباشد . در واقع برای انتقال دارایی سهامی که قبلا برای اولین بار در کارگزاری دیگری خرید نموده اید، نسبت به تغییر ناظر سهم خود به کارگزاری دنیای نوین اقدام نمایید، تا این سهم در دارایی شما در پرتفوی کارگزاری دنیای نوین قابل مشاهده باشد.
 • 1 . آیا صندوق ها سود تضمین شده می دهند؟
  با توجه به قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار تضمین سود در بازار سرمایه مجاز نیست. گزینه های بسیار کم ریسک سرمایه گذاری در این بازار وجود دارد که از نوسانات سهام در امان است. اما توجه داشته باشید که هیچ سقفی هم برای بازدهی صندوق ها وجود ندارد.
 • 2 . آیا صندوق ها مطمئن هستند؟
  صندوق ها با مجوز سازمان بورس و تحت نظارت سازمان فعالیت می کنند. سایر ارکان صندوق مثل متولی و حسابرس هم نظارت پیوسته بر عملکرد صندوق ها دارند. تمام نقل و انتقال وجوه و خرید و فروش های صندوق توسط این نهادهای ناظر کنترل می‌شود.
 • 3 . کارمزد صندوق ها چقدر است؟
  کارمزد صندوقهای سهام معادل ۲ درصد از مبلغ سرمایه گذاری در سال است. کارمزد صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت سالیانه معادل ۰.۰۹ درصد مبلغ سرمایه گذاری است.
 • 4 .سود صندوق ها چقدر است؟
  بازدهی صندوق ها متفاوت است. بسته به شکل و نوع فعالیت صندوق بازدهی متفاوت است. برای اطلاع دقیق شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی هر صندوق بازدهی آن را در دوره های مختلف ببینید.
 • 5 . آیا صندوق ها ماهیانه سود می دهند؟
  بله ، صندوق هایی وجود دارد که بخش یا کل میزان بازدهی را با انتخاب شما به صورت ماهیانه به حسابتان واریز می کند.
 • آزادسازی سهام عدالت
  سرانجام سهام عدالت به مرحله آزادسازی رسید تا سهام‌داران بتوانند از سود سهام عدالت خود بهره‌مند شوند. در این مرحله شما می توانید با انتخاب یکی از دو روش موجود، در مورد آینده سهام خود تصمیم بگیرید. اطلاعات مربوط به قوانین و فرآیند دریافت سود سهام عدالت از سوی سازمان خصوصی سازی به صورت پیوسته در حال به روزرسانی است.
 • سهام عدالت ، آزادسازی مستقیم یا غیرمستقیم
  دارندگان سهام عدالت می توانند به یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم سهام خود را مدیریت کنند. در روش مستقیم، شما کنترل سهام تان را در دست خواهید داشت. در این روش پس از اعلام دستورالعمل های معاملاتی از سوی بورس، فروش سهام عدالت امکان پذیر می شود. در روش مستقیم، امکان بهره‌مندی از دیگر فرصت‌های جذاب سرمایه گذاری در بورس نظیر عرضه‌های اولیه نیز فراهم است. در روش غیرمستقیم شما مدیریت سهام عدالت‌تان را به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار می‌کنید و حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را ندارید. در حال حاضر سازوکار مشخصی برای مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت توسط شرکت‌های سرمایه گذاری استانی ارائه نشده است. برای آزادسازی مستقیم سهام عدالت می‌توانید در سایت کارگزاری دنیای نوین ثبت‌ نام کنید.
 • فروش سهام عدالت و آموزش بورس
  ثبت نام در بورس و سجام لازمه فروش سهام عدالت است. با استفاده از سامانه ثبت نام کارگزاری دنیای نوین شما می توانید به صورت هم‌زمان در بورس و سجام ثبت نام کنید. یکی از دغدغه های دارندگان سهام عدالت برای انتخاب آزادسازی مستقیم، نداشتن اطلاعات کافی در زمینه بورس است. حداکثر یک هفته پس از ثبت نام، اطلاعات تکمیلی درباره سهام عدالت برای شما ارسال می شود.
 • چطور بفهمیم مشمول سهام عدالت هستیم یانه؟؟
  همه افراد می توانند از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir و ورود مشخصات هویتی خود، ضمن اطلاع از مشمول بودن، صورتحساب خود را مشاهده نمایند.
 • برای آزادسازی سهام عدالت هزینه ای باید پرداخت کنیم؟؟
  برای آزادسازی سهام عدالت نیازی به پرداخت وجه نیست. اما ثبت نام در سجام شامل پرداخت هزینه می شود
 • آزادسازی مستقیم بهتراست یا غیرمستقیم؟؟
  در آزادسازی مستقیم مدیریت سهام عدالت به دارندگان سهام منتقل می شود. در این حالت سهامدار می تواند پس از مرحله آزادسازی کامل، سهام خود را به فروش برساند. اما در آزادسازی غیرمستقیم مدیریت سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل می شود و سهامدار امکان فروش مستقیم سهام خود را نخواهد داشت.
 • 1. چگونه وارد بورس شویم؟
  برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی بورس (که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند) و کد معاملاتی خودتان (که با نام کد بورسی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید. پس قدم اول شما دریافت یک کد بورسی از کارگزاری خواهد بود. شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه های معاملاتی بورس برعهده دارند.
 • 2 . شرایط دریافت اعتبار چیست؟
  برای دریافت اعتبار ابتدا باید به امتیاز مورد نیاز رسید، دریافت اعتبار بدون داشتن امتیاز، امکان پذیر نیست. علاوه بر داشتن امتیاز، فرد متقاضی باید مابقی شرایط لازم برای دریافت اعتبار را نیز داشته‌باشد؛ این شرایط را قوانین سازمان بورس اوراق بهادار برای متقاضیان دریافت اعتبار مشخص کرده است. مطابق قوانین سازمان بورس اوراق بهادار، هر فرد حداکثر می‌تواند تا ۶۰ درصد ارزش پرتفوی خود (و نه بیشتر) را، از کارگزار اعتبار دریافت کند. بنابراین شخصی که مجموع ارزش سهامش به طور مثال، ۱۵ میلیون تومان باشد؛ حتی با داشتن امتیاز لازم نمی تواند، از این بسته اعتباری بهره‌مند شود.
 • 3 . چگونه مشتری می تواند نسبت به تسویه اعتبار اقدام کند ؟
  جهت تسویه اعتبار لازم است مشتری در روز پایانی مهلت اعتبار خود اقدام به فروش سهم به میزان ارزش اعتبار نماید.
 • 4 . مدارک موردنیاز برای پذیرش اشخاص حقیقی چیست ؟
  متقاضیان جهت پذیرش در کارگزاری دنیای نوین پس از تکمیل فرم های ثبت نام به صورت آنلاین (یا حضوری در شعب کارگزاری) لازم است در مراجعه به شعب کارگزاری جهت احراز هویت اصل شناسنامه و کارت ملی را همراه خود داشته باشند. برای متقاضیان سامانه های آنلاین معاملاتی با توجه به اینکه دسترسی به این سامانه‌ها مشروط به داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است، ارائه اصل یا کپی آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز است. تذکر: درصورتی که شخص مراجعه کننده نماینده باشد : 1-ولی باشد: برای اشخاص زیر 18 سال پدر با دردست داشتن شتاسنامه و کارت ملی خود و شناسنامه (و کارت ملی در صورت وجود) فرزند زیر 18 سال به کارگزاری مراجعه می کند و به جای فرزند خود ولایتا پذیرش می شود، پدر باید برای تشکیل پرونده شماره حساب فرزند خود را اعلام نماید. 2-وکیل باشد: اصل شناسنامه و کارت ملی وکیل –کپی شناسنامه و کارت ملی موکل-اصل وکالت نامه- اصل برگ سهم که قصد فروش آن را دارند-شماره حساب به نام موکل 3-قیم باشد:اصل شناسنامه و کارت ملی قیم-اصل شناسنامه و کارت ملی شخصی که مورد قیومیت است-اصل قیوم نامه-شماره حساب به نام شخصی که مورد قیومیت است
 • 6 . برگه سهم خود را چگونه دریافت کنم ؟
  گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. در این موارد فقط کافی است با آدرس الکترونیکی ما مکاتبه کنید و در متن ایمیل، نام برگه سهم های درخواستی خود را قید بفرمایید. برگه سهم درخواستی شما ظرف ۲۴ ساعت به آدرس الکترونیکی ثبت شده نزد کارگزار ارسال خواهد شد.
 • 7 . در چه مواردی نیاز به دریافت برگه سهم مشتری می باشد؟
  در صورت تغییر کارگزار ناظر، مشتری نیاز به همراه داشتن آخرین برگه سهم می باشد.در صورت تغییر کارگزار ناظر، مشتری نیاز به همراه داشتن آخرین برگه سهم می باشد.
 • 5 . مفهوم کارگزار ناظر چیست؟ چگونه کارگزار ناظر را تغییر دهیم؟
  دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی، زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود به این مفهوم که سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی، زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود به این مفهوم که سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند.
 • 8 . معنی ورقه تسهیلات مسکن چیست؟
  تسه یا اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، اوراق بهاداری است که در بازار عادی فرابورس ایران معامله می‌شود و منتشر کننده آن بانک مسکن است. این اوراق به صاحبان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تعلق می‌گیرد و قابلیت معامله در بازار فرابورس را دارد. از آنجا که اوراق امتیاز تسهیلات مسکن محدودیت اعتبار دارند، برای هر سری از اوراق با درنظر گرفتن تاریخ صدور آن، یک نماد تعریف می‌شود. این نماد معاملاتی شامل کلمه “تسه” (سه حرف ابتدایی تسهیلات) و چهار عدد است. از چپ به راست، دورقم ابتدایی این عدد مشخص کننده سال و دو رقم بعدی مشخص کننده ماه صدور آن است. برای مثال “تسه ۹۳۰۷” نمایانگر اوراق امتیاز تسهیلات مسکن صادر شده در مهر ماه ۱۳۹۳ است.