بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار چیست؟

بورس اوراق بهادار بازار متشکل و رسمی است که در آن خرید و فروش سهام شرکتها یا اوراق قرضه دولتی یا خصوصی تحت ضوابط معین انجام می شود. مشخصه مهم آن حمایت قانونی از صاحبان پس اندازها یا سرمایه های راکد است. بورس اوراق بهادار به معنای یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است, که در آن سهام شرکت ها و اوراق مشارکت, تحت ظوابط و مقررات خاص, مورد معامله قرار می گیرد.


بورس مرجع رسمی و مطمئنی است برای جذب سرمایه افراد و بخش های خصوصی به منظور تأمین مالی پروژه های سرمایه گذاری بلند مدت.در بازرگانی داخلی ایران اصطلاح بورس به بازارهای اختصاصی کالاهای سرمایه ای، واسطه ای یا مصرفی اطلاق می گردد که در یک محدوده جغرافیایی واقع شده و تعدا زیادی از عناصر عمده فروشی و خرده فروشی آن کالای خاص را دارند مانند بورس فرش در بازار تهران، بورس آهن و....انواع بورس

در بورس افراد حقیقی و حقوقی توسط کارگزاران خود به داد و ستد می پردازند و در آن خریدار و فروشنده می توانند یک فرد یا یک شرکت باشند.این خرید و فروش تابع قوانین خاصی است; که در مورد همه و با هر مقدار سرمایه به صورت یکسان برخورد می کند.

سهم چیست؟

سرمایه هر شرکت سهامی, به قسمتهایی مساوی تقسیم می شود که به هر یک از این قسمت ها, یک سهم گفته می شود. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران ۱۰۰۰ریال است. هر فرد پس از خرید سهام مالک جزئی از دارایی شرکت می شود.به یاد داشته باشید که وقتی اقدام به خرید سهام می کنید, در بازار سرمایه شروع به فعالیت کرده اید.ابزارهای ویژه تامین مالی

سهام عادی

سهام عادی, همان سهامی است که شرکت ها عرضه می کنند و سهامداران به نسبت سهام خود, مالک شرکت می شوند. شما سهام عادی را هر زمان که بخواهید می توانید بفروشید ولی اگر شرایط بازار و کشور خوب باشد با قیمت بالاتر و اگر شرایط بازار خوب نباشد با قیمت کمتر آن را می فروشد.

سهام ممتاز

اوراق مشارکت یا اوراق قرضه

اوراقی است که سود معین دارد و صادرکننده اوراق قرضه متعهد می شود اصل پول و سود را در تاریخ معین پرداخت کند. این اوراق چند کوپن سود دارند که مثلا هر سه ماه یکبار باید به بانک مراجعه کرد و با تحویل آن بخشی از سود را دریافت کرد. در بازار بورس ایران, اوراق مشارکت نیز مورد داد و ستد قرار می گیرد.مراحل دریافت کدبورسی

 1. دریافت نام کاربری آنلاین برای شروع فعالیت در بورس

  4
 2. دریافت پیامک تایید اطلاعات و دریافت کد بورسی

  3
 3. بررسی اطلاعات شخصی و احراز هویت توسط کارگزاری

  2
 4. ثبت نام در سامانه و پرکردن فرم های مربوطه

  1


مراحل دریافت کد بورسی

اولين كاری كه براي سرمايه‌گذاری در بورس بايد انجام داد گرفتن "كد معاملاتی " است. اين كد به منظور راحت‌تر شدن و سرعت يافتن بيشتر كار به افراد داده می شود؛ براي گرفتن كد معاملاتی، فرد می تواند با مراجعه به يكي از شعب شرکت كارگزاری و ارائه اصل و تصویر شناسنامه يا كارت ملی خود كد مربوط به خود را دريافت نماید.تامین مالی چیست؟

تامین مالی یا فاینانس, یعنی تهیه منابع مالی و وجوه برای ادامه فعالیت شرکت و ایجاد و راه اندازی طرح های توسعه و درآمدزای این واحدهای اقتصادی.

تامین مالی عمدتا از طریق انتشار سهام, فروش اوراق قرضه و وام و اعتبار صورت می گیرد.

روش های معامله در بورس

 • معاملات حضوری
 • معاملات برخط
 • معاملات اینترنتی

در روش اينترنتـی مشتری پس از امضای قرارداد مربوطه در شعب کارگزاری و دريافت نام کاربری و رمز عبور به سايت اينترنتی کارگزار مراجعه می کند و سفارش خود را در سامانه معاملات کارگزاری ثبت می کند.